Relacja z realizacji zadania publicznego dla powiatu gorzowskiego „Dziedzictwo kulturowe gminy Deszczno i gminy Lubiszyn. Zabytki ruchome, kategorie i przykłady – przyczynek dla turystyki”

Informujemy, że w lipcu 2020 r. stowarzyszenie Absolwenci AWF Gorzów rozpoczęło realizację zadania publicznego dla Powiatu Gorzowskiego w obszarze kulturowo-historycznym. Będzie to kontynuacja projektu rozpoczętego rok temu, w którym między innymi wyprodukowaliśmy film o zabytkach i historii 5-ciu gmin: Santok, Kłodawa, Bogdaniec, Witnica i Kostrzyn n/O.
W tym roku pracujemy nad filmem przedstawiającym dziedzictwo kulturowe pozostałych dwóch gmin powiatu – Dzeszczno i Lubiszyn. Wydawałoby się, że to mało ciekawe miejsca pod względem historycznym… Ale nie! Okazuje się, że kryją na swoim terenie wiele bardzo cennych zabytków, można śmiało powiedzieć – historycznych perełek (zarówno budowle jak i artefakty).
Obecnie jesteśmy na etapie robienia dokumentacji, analizy materiałów źródłowych, przeprowadzania wywiadów i nakręcania ujęć do filmu. Przy okazji poznajemy wiele niezwykle ciekawych faktów historycznych dotyczących naszego powiatu oraz możemy zobaczyć zabytkowe eksponaty lub miejsca. Niektóre z nich są niedostępne dla turystów… ale ROBIMY ZDJĘCIA I FILMUJEMY, ŻEBYŚCIE MOGLI TO ZOBACZYĆ W NASZYM FILMIE!
Jak idzie robota? Hmm… Niełatwo jest. Musimy bardzo długo czekać na decyzję Muzeum Lubuskiego o udostępnieniu nam niektórych eksponatów do sfilmowania i sfotografowania. Stąd mamy nieco opóźnień w naszym napiętym planie pracy.
A co widzimy na zdjęciach? Bardzo stare wiejskie kościoły, kryjące w sobie zabytkowe skarby lokalnej kultury. Pierwsze zdjęcie przedstawia kamienny średniowieczny kościół w Marwicach z początków XIV w.
Na drugim zdjęciu widać malowniczy, szachulcowy kościół z drewnianą wieżą w miejscowości Wysoka. Obecna budowla powstała w XVIII w., ale posadowiona jest na fundamentach średniowiecznych.

Projekt realizowany jest w gminach: Deszczno, Lubiszyn

Wykonawca projektu: stowarzyszenie Absolwenci AWF Gorzów z Robert Piekarski i Sławomir Kaczorowski
Projekt współfinansowany jest ze środków POWIATU GORZOWSKIEGO.

Panorama kościół Marwice
Panorama kościół Wysoka