Energia dla Wsi…

image_pdfimage_print

Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”.
Ta nowa forma wsparcia została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Całkowity budżet programu to 1 mld złotych.

O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Przewidziane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 25 mln zł), a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 25 mln złotych). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wystartował 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Co ważne, wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, dostępny na stronie Generatora wniosków o dofinansowanie GWD.

Szczegółowe informacje nt. naboru wniosków i regulamin programu znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontakt do koordynatora programu „Energia dla wsi”: energiadlawsi@nfosigw.gov.pl.

 

Źródło: Minister Klimatu i  Środowiska

 

image_pdfimage_print