Kamień Wielki

Kamień Wielki – wieś (Groß Kammin) w gminie Witnica. Obszar pierwotnie osady (Stift) zasiedlony przez ludność kultury łużyckiej co potwierdza odkryte cmentarzysko, później duża wieś i dwór rycerski istniejące już w XIII wieku. Nazwę swą wywodzi od pierwszej w regionie kamiennej budowli powstałej w średniowieczu – kościoła gotyckiego z przełomu XIV/XV wieku. W XIX wieku dobudowano do niego neogotycką wieżę  wg projektu znakomitego architekta Fridricha Augusta Stülera (1800 -1865).

Nieprzeciętnie utalentowany w kilka lat podróżuje po Europie by w 1842 roku zostać architektem króla Fryderyka Wilhelma IV. Wśród jego realizacji tak znaczące jak gmach Nowego Muzeum i Starej Galerii Narodowej w Berlinie, uniwersytetu w Królewcu, Muzeum Narodowego w Sztokholmie,  Akademii Nauk w Budapeszcie. Wart obejrzenia jest klasycystyczny pałac z XVIII wieku nad stawem (jeziorkiem Schäfer Pfuhl) otoczony parkiem w którym rosną  piękne okazy dębów, buków (obwód 345 cm) , grabów (do 400 cm), wiązów (do 350 cm), klonu srebrzystego (335 cm) i topoli (410 cm).

Projektantem założenia parkowego był w 1834 roku wybitny twórca ogrodów Peter J. Lenne. W latach 1877-1910 często w Kamieniu Wielkim przebywał wybitny polityk Udo zu Stolberg -Wernigerode poseł a od 1907 roku prezydent Reichstagu. By ułatwić mu podróże pociągi pospieszne zatrzymywały się jadąc z/do Berlina na stacji hrabiego w Kamieniu Małym.