Kłodawa – wieś gminna(Kladow) pierwotnie osada pomorska (1150-1300) nad rzeką Kłodawką i Jeziorem Kłodawskim (24,35 ha). Najstarszym przedmiotem związanym z Kłodawą jest znaleziony na jego polach sztylet z brązu z około 1800-1700 r. p.n.e. Rodowód samej Kłodawy sięga czasów piastowskich, kiedy to wspomagała strategicznie pobliski Santok jako umocniona kłodami osada, skąd wywodzi się jej nazwę.
Bardziej prawdopodobna jednak przyczyna nazwy to fakt spławiania rzeką kłód dębowych na potrzeby budowy grodu w Santoku i później w Landsbergu. Od średniowiecza (1337) istniał tu dwór, karczma – później młyn, papiernia, wiatrak i kuźnia. Na terenie wsi o zachowanym kształcie owalnicy znajduje się neogotycki kościół z czerwonej cegły o drewnianym sklepieniu kolebkowym wybudowany w latach 1858-60. W 1854 roku na terenie wsi odnaleziono skarb blisko tysiąc monet z XVI wieku.
Dworek o konstrukcji szachulcowej wybudowano około 1830 roku, obecnie jest to siedziba nadleśnictwa. W czasie II wojny światowej znajdował się tu niewielki obóz dla około 40 francuskich jeńców wojennych. Wieś położona jest na skraju Puszczy Gorzowskiej, zaledwie 6 km na północ od Gorzowa Wlkp., co sprawia, że jest najbliższym miejscem wypoczynku dla gorzowian.
Mogą tu dojechać wygodną ścieżką rowerową, co znacznie podnosi bezpieczeństwo uprawniania turystyki rowerowej i walory rekreacyjne miejscowości. Funkcjonuje tu doskonale zagospodarowane kąpielisko z plażą, pomostem, WC i brodzikiem.