Lubno

image_pdfimage_print

Lubno – wieś (Lebienow)  jedna  z najstarszych wsi regionu, o której istnieniu wspominają dokumenty z 1243 roku, kiedy to była prawdopodobnie własnością rycerskiego zakonu templariuszy. We wsi XIII – wieczny kościół późnoromański z granitowych ciosów z oryginalnym romańskim portalem dawnego wejścia w południowej ścianie. Obecnie to wejście jest zamurowane. Opodal kościoła drewniana dzwonnica i dwa pomnikowe dęby.

Większy o obwodzie 620 cm i wieku szacowanym na około 520 lat. W 1853 r. przypadkowo przy kopaniu studni odkryto tu pokłady węgla brunatnego, który eksploatowano na potrzeby własne wsi do czasów I wojny światowej. W parku krajobrazowym po drugiej stronie drogi szczątkowe ruiny świetnego jeszcze niedawno neogotyckiego pałacu  z  XIX wieku.

W pałacu tym w 1932 r., kiedy należał on do Hansa Carla von Treichela, przebywał  kilka godzin Adolf Hitler. W parku napotykamy dorodne okazy cypryśnika błotnego, tulipanowca amerykańskiego, jodły olbrzymiej, a do niedawna rósł tu najokazalszy wiąz w Polsce, który jednak zachorował i został wycięty.

Na cmentarzu symboliczna mogiła (w postaci dużego granitowego głazu ) pochodzącego z Lubna Tadeusza Kudelskiego – pierwszego himalaisty gorzowskiego, który zdobył w 1999 r. Mont Everest (8848 m n.p.m.). i niestety w czasie zejścia w trudnych warunkach atmosferycznych zginął.

image_pdfimage_print