I miejsce dla uczniów Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą w konkursie „Rozegraj Lubuskie”

Nowy rok szkolny i nowe inicjatywy w Firmie Symulacyjnej Heban. We wrześniu zgłosiliśmy swój akces do udziału w Wojewódzkim Turnieju Gry Online „Rozegraj Lubuskie” i zostaliśmy do niego zakwalifikowani. Udział w grze zaproponowało nam Stowarzyszenie na Rzecz Innowacji Społecznych NOVUM , a my wtedy jeszcze nie mielimy świadomości co tak naprawdę nas czeka .
„Rozegraj Lubuskie” to projekt współfinansowany ze środków Województwa Lubuskiego w ramach Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych.Jest to symulator samorządu województwa lubuskiego, który pozwala na wcielenie się w rolę politycznych przywódców i zarządzanie województwem po swojemu. Gracze w zespołach stają się radnymi województwa i podejmują decyzje, które wpływają na losy regionu. Celem gry jest nie utracić władzy i nie splajtować przez jak najdłuższą liczbę rozgrywek poprzez zaspokajanie potrzeb mieszkańców przy ograniczonych środkach budżetowych. Nie jest to łatwe, gdyż w symulowanym województwie lubuskim mają miejsce różnego rodzaju wydarzenia losowe, np. protesty, klęski żywiołowe, wnioski od mieszkańców, które wpływają na sytuację w grze i wymuszają do podjęcie decyzji o innym ulokowaniu funduszy budżetowych.

Mając świadomość, że wkraczamy w całkiem nieznane dla nas obszary przygotowania do finałowej rozgrywki rozpoczęliśmy już w listopadzie, kiedy uczniowie zapoznali się z instrukcją gry, filmem instruktażowym oraz przyjrzeli się dokładnie prawdziwym kategoriom budżetowym naszego województwa oraz przeanalizowali rzeczywiste wydatki budżetowe naszego województwa w z lat ubiegłych.

Ale przekonaliśmy się, że wiedza na temat zarządzania Po tej dawce wiedzy mogliśmy przejść do symulatora, gdzie mieliśmy do dyspozycji mapę województwa, podzieloną na powiaty a w każdym z nich wyborców z określonymi problemami i potrzebami finansowymi: jedni chcieli pieniędzy na budowę drogi, inny na remont zabytkowego kościoła czy organizację zawodów sportowych. Pierwsze nasze decyzje nie wróżyły sukcesu, po dwóch rundach nasze poparcie społeczne spadało poniżej 20% i niestety traciliśmy władzę. i trening czynią mistrza i nie poddawaliśmy się. Wielomilionowy budżet już tak nie przerażał i wiedzieliśmy ile przyznać środków min. Gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża na zatrudnienie nowych profesorów, ile w powiecie międzyrzeckim na dofinansowanie szpitali a ile rolnikowi z powiatu sulęcińskiego, który twierdzi że lądowało u niego na polu UFO i narobiło mu szkód. Nauczyliśmy się argumentować swoje pomysły tak aby pozostali radni je poparli i żeby można było je zrealizować.
Nasze decyzje polityczne i ekonomiczne były dobrze odbierane przez mieszkańców, czego obrazem było rosnące poparcie społeczne, a Unia Europejska często wspierała nasz budżet dodatkowymi środkami finansowymi. Finałowa rozgrywka miała miejsce w dniach 08-14.12.2021 i poświęciliśmy na nią wiele godzin zarówno w szkole jak i w domu, gdyż symulator pozwalał reagować na potrzeby mieszkańców, dyskutować i głosować zdalnie. Nasz wysiłek się opłacał bo 15.12.2021 otrzymaliśmy informację od organizatorów:
„…Mamy przyjemność poinformować, że Państwa drużyna znalazła się na podium i zajęli Państwo PIERWSZE miejsce w Turnieju z wynikiem 27 miesięcy rozgrywki, 62% zadowolenia i budżet: 72 636 300 zł. Gratulujemy!….”
Byliśmy dumni i bardzo szczęśliwi. A gdy dowiedzieliśmy się, że nagrodą dla szkoły jest rzutnik multimedialny a dla klasy 2TEP stół do piłkarzyków wpadliśmy w euforię i pełni zapału zarządzaliśmy dalej naszym województwem do czego organizatorzy nas bardzo zachęcali.
Podczas wielogodzinnych rozgrywek uczniowie nauczyli się współpracować, strategicznie myśleć oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców i reagować na pojawiające się na bieżąco doniesienia prasowe o sytuacji w regionie.
Gra pozwoliła uczestnikom zdobyć wiedzę o zadaniach województwa lubuskiego, wskaźnikach makroekonomicznych oraz o funkcjonowaniu samorządu. Mechanizm gry, możliwe sytuacje w regionie, pozycje budżetowe oraz wysokość środków budżetowych oparte były na rzeczywistych danych z naszego województwa a uczniowie przekonali się, że wygrane wybory to dopiero początek, a sprawowanie władzy to prawdziwa sztuka i ciężka praca.
Zachęceni sukcesem politycznym na pewno w przyszłym roku zawalczymy jeszcze raz.
Poniżej fotorelacja z gry z radości z wygranych nagród (złożenie stołu do piłkarzyków też okazało się nie lada wyzwaniem).

Autor: Katarzyna Dziadosz

rozegraj lubuskie

rozegraj lubuskie

rozegraj lubuskie

rozegraj lubuskie