Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych nie traci na popularności. Na oszustwo najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i – z typową dla siebie otwartością – chętnie nawiązują kontakty z obcymi. Najpopularniejszą metodą oszustwa jest „metoda na wnuczka” czy „metoda na policjanta”. Jednakże występują tez metody na administrację, loterię i zaliczkę, przedstawiciela prądu, na znajomości, a także na pracowników banków. Oszuści podają się za członków rodziny (wnuczek, siostrzeniec), pracowników administracji, banków czy policjantów. Przeważnie dzwonią na telefon stacjonarny. Często wybierają przypadkowe numery z książki telefonicznej, sugerując się w szczególności imieniem właściciela telefonu, które może sugerować podeszły wiek. Nierzadko seniorzy nie są w stanie zidentyfikować głosu przez telefon – dźwięk jest zniekształcony, oszust może też dodatkowo prowokować zakłócenia na linii. Przestępcy są świadomi, że coraz więcej osób nie trzyma pieniędzy w domu. W związku z tym nierzadko proponują, by starsza osoba pojechała z nimi do banku i wybrała gotówkę lub poszła na pocztę i wykonała przelew. Oszuści działają bardzo szybko i wywierają presję na swoje ofiary – wszystko po to, żeby senior nie miał czasu zastanowić się nad tym, co robi, ani skontaktować się z rodziną w celu sprawdzenia, czy historia, którą usłyszał, jest prawdziwa.
SENIORZE PAMIĘTAJ !
- ZAWSZE BĄDŹ OSTROŻNY, CZUJNY I PRZEWIDUJĄCY.
- POLICJA NIGDY NIE PROSI O PRZEKAZYWANIE PIENIĘDZY LUB KOSZTOWNOŚCI OBCYM OSOBOM ANI POLICJANTOM. JEŻELI OTRZYMASZ TAKI TELEFON BĄDŹ PEWIEN, ŻE DZWONI OSZUST.
- JEŚLI KTOŚ TELEFONICZNIE PROSI CIĘ O PIENIĄDZE I MASZ WĄTPLIWOŚCI Z KIM ROZMAWIASZ SKONTAKTUJ SIĘ Z NAJBLIŻSZYMI LUB POLICJĄ DZWONIĄC POD NUMER 112.