Zgłoś się do Powiatowej Przygody Turystycznej z Mamą i Tatą!

Wakacje niedaleko domu nie muszą być nudne! Zapraszamy do udziału w grze terenowej mobilne rodziny [zespół 2-5 osób].
Zasady są proste, bo to uczestnicy sami decydują, którą z tras wybierają. Ich zadaniem jest dotrzeć i odszukać wskazane miejsca, wykonać zalecane zadanie. Kartę potwierdzeń wykonajcie sami na kartce papieru z uwzględnieniem wybranych miejsc, jakie chcecie poznać. Zadbajcie też o aparat fotograficzny w komórce i miarę do pomiarów!

Podsumowanie turystycznej przygody (w godz. 13.oo – 15.oo) odbędzie się na terenie Edukacyjnego Parku Dendrologicznego PTTK w Mościcach i połączone będzie ze wspólnym ogniskiem turystycznym, prezentacją lipy „Magdalena” i „Smoczego Serca”, wręczeniem nagrodowego pakietu turystycznego. Na objazd każdej z tras potrzebujecie około 3-4 godzin.
Udział w grze jest bezpłatny, ubezpieczenie we własnym zakresie. Powiat Gorzowski i Oddział PTTK Ziemi Gorzowskiej nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne wypadki i inne szkody uczestników. Życzymy słonecznej pogody, miłych wrażeń turystycznych i dobrego wypoczynku.

Biorąc udział w grze, uczestnik wyraża zgodę na gromadzenie, przetwarzanie i bezpłatne wykorzystanie materiałów audiowizualnych ze swoim udziałem w celach promocyjnych organizatorów i partnerów. Udział w grze oznacza akceptację regulaminu.

TRASY GRY TERENOWEJ:
1.Gorzów Wlkp. – Kłodawa – Marwice – Lubno – Sosny – Witnica – Mościce (42 km)
Kłodawa – „Korsakówka” – izba muzealna poświęcona Włodzimierzowi Korsakowi (przyrodnik, myśliwy, pisarz i grafik). Odnajdźcie grafiki „Z polskiej kniei” i zapiszcie, jakie są na nich pokazane zwierzęta. Wstęp w godz. 9.00 -13.00 bezpłatny. Rodziny, które pokonają trasę surwiwalową Nadleśnictwa w Kłodawie otrzymają nagrody niespodzianki.
Marwice – romański kościół z XIII wieku wybudowany z granitowych kwadr. Na jednej z nich wykuta
i dostrzegana jedynie dla bystrookich „szachownica”. Szukajcie w górnej części jednego z naroży świątyni. Wykonajcie zdjęcie.
Lubno – kolejna 800- letnia granitowa świątynia. Odszukajcie zamurowane obecnie dawne średniowieczne wejście (portal). Policzcie, ile zużyto kamieni do jego wykonania.
Sosny – w centralnej części wsi znajdują się zabudowania dawnego pałacu z XIX wieku otoczonego parkiem z malowniczym stawem. Na jego południowo-zachodnich krańcach rośnie ogromny pomnikowy buk. Zmierzcie jego obwód. Łatwo nie będzie
Witnica – jest wiele powodów, by turystycznie spędzić czas w tym mieście. Na pewno jednak trzeba poznać Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji. Odszukajcie znak drogowy z bocianem, zdobądźcie Górę Koziołka Matołka i zróbcie sobie fotkę z jedyną w Polsce pełnowymiarową płytą Muru Berlińskiego.
Mościce – wśród ponad stu drzew i krzewów Edukacyjnego Parku Dendrologicznego PTTK jest wiele, których nie zobaczysz w naszym kraju nigdzie indziej. Odszukaj cedr cypryjski i zapisz jego nazwę łacińską.

2.Gorzów Wlkp. – Wysoka – Brzeźno – Łąkomin – Mosina – Witnica – Mościce (62 km)
Wysoka – w centrum wsi piękny, ryglowy (szachulcowy) budynek 300- letniego kościoła. Obok znajduje się wolnostojąca dzwonnica. Ile w niej wisi dzwonów?
Brzeźno – kolejny ryglowy kościółek. Ten jednak ma wypełnienia pomiędzy drewnianą konstrukcją nośną zupełnie inną niż poprzedni. Co go stanowi?
Łąkomin – piękny pałacyk otoczony ciszą i spokojem. Dodatkowym atutem jest działający tu niewielki browar, którego piwo ma niepowtarzalny smak i aromat. Podaj nazwę tego gatunku, który Waszym zdaniem ma najciekawsza i najładniejszą etykietę.
Mosina – w centralnej części wsi znajduje się kolejny z ryglowych kościółków, obok którego rośnie pomnikowy dąb Jana Kostrzyńskiego i stoi pomnik poświęcony pamięci żołnierzy z okresu II wojny światowej. Jakiej byli oni narodowości?
Witnica – nie ma drugiego takiego miejsca, w którym poczujemy i poznamy realia wojny jak prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego. Wśród ogromnych dział i haubic, mundurów i odznaczeń znajdźcie orzełka lotniczego należącego do polskiego kosmonauty. Jak się on nazywał? Czynne w godz. 9.00-13.30.
Mościce – wśród drzew i krzewów Edukacyjnego Parku Dendrologicznego PTTK rośnie sosna oścista. Jest to gatunek długowieczny – do 5 000 lat! Zmierz, jaką ma dziś wysokość.

3.Gorzów Wlkp. – Deszczno – Kiełpin – Kołczyn – Oksza – Nowiny Wielkie – Mościce (73 km)
Deszczno – we wsi klasycystyczny kościół, któremu legenda przypisuje tradycję nocnej gry w kręgle zmarłych w dzień zaduszny. Kręglami są wówczas ich czaszki. Odszukaj obok przystanku pomnik poświęcony pamięci żołnierzy, którzy osiedlili się w Deszcznie. Z jakiej armii pochodzili?
Kiełpin – niewielka wieś z ruinami dworu z XVIII wieku. Przy głównej drodze biegnącej przez wieś rośnie najokazalszy z dębów powiatu gorzowskiego. Zmierzcie jego obwód.
Kołczyn – we wsi piękny ryglowy kościółek. Po drugiej stronie drogi miejsce odpoczynku otoczone starymi dębami, które wg legendy są synami dawnych mieszkańców, na których rzucono przekleństwo. Ponoć ludzie wrażliwi, jeśli obejmą drzewo i przyłożą ucho do pnia, dziś jeszcze usłyszą bicie ich serc. Kto jest obecnie patronem Kołczyńskich Dębów”?
Oksza – niewielka wieś o rozproszonej zabudowie na obszarach „Nowej Ameryki”. Nazwa nawiązuje do dawnych (niemieckich) nazw wsi mających swe odpowiedniki w Ameryce i na Dalekim Wschodzie. Ciekawy ryglowy kościółek wybudowany na sztucznym wzniesieniu zwanym terpą. Jaki kolor ma elewacja kościółka?
Nowiny Wielkie – wieś słynie z Parku Dinozaurów, w którym poza prehistorycznymi gadami zobaczymy postacie i zwierzęta z epoki lodowcowej, setki minerałów w Geo-Muzeum, a nawet potwora z Loch Ness. Odnajdźcie wśród eksponatów wielki meteor i podajcie jego wagę. Wstęp w godz. 9.oo-13.oo, bilet promocyjny 15,00/ osoba.
Mościce – wśród drzew iglastych parku odszukajcie daglezję amerykańską, zerwijcie kilka igieł, rozetrzyjcie je w palcach, powąchajcie i zgadnijcie, jaki to zapach?

4.Gorzów Wlkp. – Racław – Łupowo – Bogdaniec – Nowiny Wielkie (punkt widokowy) – Witnica – Mościce (45 km)
Racław – w centrum wsi wybudowano w 1902 roku niewielki pałacyk. Wybudował go dla swych 26-letnich synów (bliźniaków – Fritza i Gustava) Gustaw Polensky (senior). Było on budowniczym (1887–1895) Kanału Kilońskiego o długości 98 km. Ile wież ma pałac?
Łupowo – niewielka wieś nad Łupicą. Rzeczka, choć nieduża, potrafiła być groźna. Niemal 300 lat temu jej wody zatopiły wieś, przynosząc śmierć kilku z mieszkańców. By temu zapobiec w przyszłości, wybudowano ziemny akwedukt chroniący od podtopień. Stojąc na mostku oceńcie, o ile metrów powyżej pól wznosi się dno akweduktu?
Bogdaniec – zanim ponownie zwiedzimy obecnie remontowane Muzeum Lubuskie – Zagroda Młyńska warto zostawić samochód na parkingu przy nadleśnictwie Lasów Państwowych i ruszyć przez wielką bramę „Arboretum” w górę rzeki Bogdanki. Wygodna, zacieniona ścieżka po około pół godziny przez liściasty las doprowadzi do czatowni ornitologicznej ponad malowniczym zbiornikiem wodnym. Zróbcie wspólne zdjęcie tak, by w tle był widoczny „Domek Ornitologa”.
Nowiny Wielkie – Jadąc od Gorzowa około 100 m przed skrzyżowaniem dróg w Nowinach, po prawo kierujemy się na leśny parking. Stąd, za oznakowaniem żółtego szlaku pieszego, wspinamy się do wieży widokowej. Piękny widok zrekompensuje nam wysiłek. Podajcie, ile kondygnacji ma wieża?
Witnica – w centrum miasta koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Browarnictwa, w którym poznacie technologie produkcji tego chmielowego napoju, poznacie historię istniejącego od XIX wieku browaru i skosztujecie smaku kwasu chlebowego i podpiwku. Jaka postać jest na etykiecie tego ostatniego? Wstęp o godz. 11.00, koszt 15,00 od osoby.

5.Trasa indywidualna może być skonfigurowana z 5 zadań wybranych i wykonanych przez rodzinę i przyjazd do Edukacyjnego Parku Dendrologicznego PTTK w Mościcach.

Prosimy o przesłanie zgłoszenia (imiona i nazwiska rodziny z podaniem wieku) udziału do 4 sierpnia 2022 na adres e-mail hannarudzinska@wp.pl Do zobaczenia w Mościcach!